Ciasto malinowe (bavarois fromboise) (bez pieczenia) na bazie z czekolady

40 ml śmietany kremówki

500 g malin ( świeżych lub mrożonych)

100 g cukru ( lub jak kto lubi)

5 łyżeczek żelatyny sypkiej (lub 4 listki)

Tutaj na bazie czekoladowej: gotowanie.telenczuk.pl/?p=196

Porada1: Śmietana, ubijaczka do śmietany oraz miska, w której bedziemy ubijać muszą byc bardzo zimne. Należy więc zawczasu włożyć je do lodówki lub nawet na chwile do zamrażalki. Jeśli bedą za ciepłe śmietana się nie ubije.

Wykonanie:

1. Jeśli używamy listków żelatyny zamocz je w zimnej wodzie, jeśli sypkiej zalej zimną wodą w ilości podanej na opakowaniu (u mnie: 8 łyżeczek wody na 1 łyżeczkę żelatyny)

2. Podgrzej maliny z cukrem (nie muszą się gotować, ja podgrzalam do 80°C, ale pewnie mniej też byłoby ok), tak żeby zaczela się tworzyć papka

3. Zmiel

4. Dodaj żelatynę i aby się rozpuściła

5. Odstaw do ostudzenia

6. Ubij śmietanę (patrz punkt niżej)

Porada 2: Śmietana, inaczej niż białko jajka nie może być ubijana zbyt długo. U mnie ubija się zazwyczaj 2-3 minuty. Należy przerwać jak tylko śmietana ‘stoi’ i nie jest już lejąca. W przeciwnym wypadku grozi nam utrata śmietany.

7. Delikatnie zmieszaj śmietanę z masą malinową.

8. Zalej tortownicę, najlepiej jeśli na spodzie jest biszkopt lub wcześniej przygotowana baza czekoladowa (różowa masa malinowa i brązowa czekolada bardzo ładnie się komponują), a jeśli robimy bez, to nalezy spód wyłożyć papierem do pieczenia)

9. Odstawic na noc w lodówce do stężenia

10 Na górę można wylać galaretkę lub zrobić esy-floresy rozpuszczoną czekoladą